שמעון הניג
טלפון:  הצג טלפון
טלפון:  048500647
  0522412910

כתובת: פלימן מרכז קסטרא 8
חיפה

שעות פתיחה:
יום א- עד ה'
מהשעה 10:00 עד 20:00
יום ו' מהשעה 09:00 עד 15:30נ

החנות של שמעון הניג

צעצועים ובובות תיאטרון שמבוססים על המשחק האוטונומי של הילד.
למה הכוונה ה'המשחק האוטונומי של הילד'? .. קרא עוד >

צעצועים ובובות תיאטרון שמבוססים על המשחק האוטונומי של הילד.
למה הכוונה ה'המשחק האוטונומי של הילד'?

מאמר קצר עם נקודת מבט שונה על משחקי ילדים.
-----------------------------------------------------------------
תזכרו את הילד שבכם, מעבר למילים. מעבר לתמונה ומעבר לזמן. במקום שבו הילד שבכם מביט אל העולם. במקום של ההשתאות, של הפעם הראשונה,
של הרגע הזה, שבו כאילו העולם עומד מלכת, ברגע בו נוצרת ההתגלות. הרגע שבו הדברים מתחילים לנבוט. משם אנו באים . לשמור על הילד שבתוכנו, שימשיך להיות הוא, סקרן, טהור וחי.

המחשבה שילדים קטנים משחקים במובן שאנחנו רואים משחק אינה מגדירה במדויק את 'משחקם' של ילדים. משחקי ילדים שונים במהותם ממשחקי מבוגרים. אז כדי לדייק במינוחים.. ילדים קטנים עד גיל שנתיים ואפילו שלש לא בדיוק 'משחקים'. הם לא רואים ב'משחק' את מה שאנו מכנים 'משחק'. מבחינתם הדמיון והמציאות זה היינו הך. אלא שתפיסת המציאות העתידית שלהם תקבע על פי הדרך שבה הם חווים את העולם בגיל הזה.
במידה ותביא להם צעצועים שכל תכליתם זה להפיק רעש או אורות מרצדים, תגדלו ילדים שיחוו את העולם כמקום מנוכר שבו אין להם כל יכולת להיות מעורבים בו, להשפיע עליו. יתרה מזאת האישור לקיומם התודעתי של נכון או לא נכון יבוא מבחוץ.
מנגד אילו תביאו לילדים צעצועים שבהם התוצרים שהם יגיעו אליהם יהיו פרי יצירתם, תגדלו ילדים שהתודעה שלהם תתבונן על העולם כמי שיכולים להשפיע עליו, לבקר אותו או להביע בו את רצונם ודעתם. אלה יהיו אותם ילדים שנכנה אותם יצירתיים.

משל הפיל מבהיר היטב את כוונתי.
ברחבת הקרקס נראה מאלף פילים מוביל פיל ענק שלרגלו חבל דק. אחד הילדים שצפה בפיל, שאל את אביו. אבא, מדוע הפיל לא קורע את החבל הדק שמחובר לרגליו, כי הלא הפיל נראה כל כך חזק שלקרוע את החבל זה לא דורש ממנו כל מאמץ.
הקשב היטב: אמר האב לבנו. מעשה שהיה כך היה. כשהובא הפיל לקרקס לפני המון שנים, הוא היה כל כך קטן שבקושי הצליח לעמוד על רגליו. עוד באותו יום קשרו לו את אותו החבל לרגל. מיד ניסה הפיל לשחרר את הרגל מהחבל, ניסה בכל הכוח שהיה לו, אך כגור של פילים היה לו מעט כוח, אפילו פחות כוח ממה שיש לך כעת בני. הוא המשיך לנסות יום אחר יום במשך הרבה זמן.
ומה קרה אחר כך? שאל הבן.
הפיל הקטן ניסה וניסה ולא הצליח לקרוע את החבל. והיום הוא כבר לא מאמין שהוא מסוגל לקרוע אותו.
משמע 'משחק אוטונומי' הוא משחק שהתוצר שהילד מגיע אליו יהיה שלו או שיש לו נגיעה בו.
בכל מקרה אשמח להבהיר נקודה זאת בשיחת טלפון או אם תקפצו לביקור.
קרא פחות


גיפטקארד חנות זו מכבדת גיפטקארד מרמלדה
marmelada